آموزش فید مو مردانه

پژمان رحمانی


درباره‌ آموزش فید مو مردانه

درباره آموزش فید مو مردانهدرباره آموزش فید مو مردانه چه می‌دانید؟ فید مو مردانه، این روزها به یکی از محبوب ترین مدل مو ها در سراسر جهان تبدیل شده است. حال می‌خواهیم بدانیم که به طور کلی فید مو چیست؟ فید (fade) کردن مو یکی از روش های سایه زدن مو است.

در این روش موها از بالا به پایین کم پشت شده و با حالت مخروطی محو می‌شوند. فید مو مردانه انواع مختلفی دارد که بنا به درخواست مشتری و تشخیص آرایشگر، روی مو ها انجام می‌شود. در بعضی از مدل های فید، موهای باقی مانده در بالای سر بلند تر و در برخی کوتاه تر هستند. در مورد قسمت پایینی سر هم ممکن است موها آنقدر محو شوند تا به پوست برسند و یا بسیار کوتاه باقی بمانند.

در آموزش سایه زنی موی مردانه، توجه به تکنیک های سایه زنی و مهارت آنالیز چهره ی مشتری، باعث حرفه ای تر شدن نتیجه ی کار می‌شود. برای آموزش اصولی آرایشگری توسط مدرس حرفه ای این حوزه آقای پژمان رحمانی می‌توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

تاریخچه فید مو مردانه

تاریخچه فید مو مردانه

پیش از آموزش فید مو مردانه لازم است تا کمی به تاریخچه آن بپردازیم. فید مو مردانه به طور گسترده تر در آمریکا، در بین افراد نظامی استفاده می‌شد. از این رو به مدل موی نظامی نیز معروف است.

از جمله دلایل محبوبیت این مدل مو در ارتش می‌توان به مواردی چون سادگی و آراستگی آن، نیاز کمتر به رسیدگی، رعایت بهداشت، سهولت در استفاده از انواع کلاه ها و ماسک ها در فرم نظامی، هم شکل کردن نظامیان برای نظم بیشتر و نیز تمرکز در انجام امور نظامی اشاره کرد.

ایالات متحده در ابتدا فید مو مردانه را جزو اصول بهداشت صحرایی می‌نامید تا از گسترش شپش در میان نظامیان جلوگیری شود. بعد ها این مدل مو در میان غیر نظامیان هم بسیار محبوب شد.

آموزش فید مو مردانه در انواع مختلف

آموزش فید مو مردانه در انواع مختلف

با توجه به فراگیری آموزش فید مو مردانه و محبوبیت آن در میان آقایان، مدل های مختلفی برای فید مو ایجاد شد. برخی از این مدل ها به مرور زمان با تکنیک های دیگر در اصلاح ترکیب شده و الگوهای جدیدی نیز به انواع مدل فید کردن مو اضافه کرده است. در اینجا چند مدل محبوب و پرکاربرد در فید مو مردانه را معرفی می‌کنیم:

 فید صفر یا اسکین فید(skin fade):

 فید صفر یا اسکین فید(skin fade )اسکین فید، مدلی کلاسیک است که یکی از پرکاربرد ترین مدل ها در فید مو مردانه محسوب می‌شود. در این مدل، موها از سمت پایین به بالا بیشتر می‌شوند. در مدل اسکین فید، همان طور که از نامگذاری آن معلوم است، موهای قسمتی از سر به قدری کوتاه می‌شوند که پوست سر نمایان شود. اسکین فید بر اساس حد سفید شدن پوست سر، به سه دسته تقسیم می‌شود که به توضیح آن ها می‌پردازیم:

فید با حد پایین(low fade) :

فید با حد پایین(low fade ):

در این مدل، فید مو در قسمت های پایینی سر انجام می‌شود. یعنی اگر در آموزش فید مو مردانه یک خط فرضی از شقیقه تا پشت سر فرض کنیم، فید مو از پایین ترین قسمت این خط شروع می‌شود .

در فید حد پایین حجم موهای میانی و بالای سر بیشتر است و پایین مو با استفاده از ماشین اصلاح یا تیغ، سفید می‌شود. این فید برای کشیده نگه داشتن فرم صورت مناسب است. از طرفی برای کسانی که به دلیل رسمی بودن محیط کار، قادر به فید کردن موهایشان با شدت بالا نیستند، فید حد پایین گزینه ی مناسبی است.

فید با حد وسط (middle fade):

در این مدل از فید، نسبت سفیدی پایین مو با سایه ی کمرنگ قسمت میانی سر و موهای قسمت بالا تقریبا برابر است. در این مدل قسمت های بیشتری از پایین سر فید شده و هر چه به بالای سر نزدیک تر می‌شویم سایه های ایجاد شده تیره تر می‌شوند. نسبت این اندازه ها در تمامی مدل های اسکین فید یکسان نیست و می‌تواند طبق درخواست مشتری کم یا زیاد شود. فید حد وسط در مقایسه با فید حد پایین جلوه ی بیشتری دارد و با فرم اکثر صورت ها همخوانی دارد.

فید با حد بالا (high Fade):

فید با حد بالا (high Fade):در این نوع از فید اسکین، قسمت بیشتری از بغل های سر سفید شده و موی کمی در بالای سر باقی می‌ماند. به این ترتیب قسمت مثلث شقیقه نیز محو شدگی را در بر می‌گیرد. این مدل از آموزش فید مو مردانه جسارت بیشتری به ظاهر فرد می‌بخشد و کمتر رسمی است.

فید مخروطی یا تیپر(Taper Fade)

فید مخروطی یا تیپر(Taper Fade)این مدل نیز جزو یکی از کلاسیک ترین مدل های فید است که هم با استایل اداری و هم استایل فشن همخوانی دارد. در این مدل از فید مو مردانه، سایه کاری از کنار شقیقه ها شروع می‌شود و تا پشت سر ادامه می‌یابد.

به همین دلیل با عنوان فید شقیقه نیز شناخته می‌شود. تیپر فید یک مدل کژوال است که در آن خط شقیقه و خط های پشت گردن طوری سایه زده می‌شوند که حالت مخروطی داشته باشند. برای سر هایی که پشت گردن برجسته دارند، انجام این فید توصیه نمی‌شود.

برست فید (Burst Fade)

برست فید (Burst Fade)

در این مدل یک منحنی از بالای گوش و کنار شقیقه ایجاد می‌شود و تا روی گردن ادامه پیدا می‌کند. در این نوع از فید بیشتر از گوشه ی ماشین اصلاح استفاده می‌شود تا منحنی ایجاد شده حالت دقیق تری به خود بگیرد. برست فید برای صورت های بیضی مدل مناسبی است.

کوییف فید ( Quiff fade)

کوییف فید ( Quiff fade)

در این مدل از سایه زنی مو مردانه، معمولا موها از شقیقه به صورت مخروطی تا پشت سر فید می‌شوند و موهای بالای سر به به صورت بلند تر باقی می‌مانند. برای اجرای این فید لازم است که موهای بالای سر نسبتا بلند باشند تا بتوان آن ها را از پشت به جلو شانه کرد و حالت داد. در این مدل جلوی مو ها به سمت بالا شانه می‌شود ولی بلند آن از مدل موی پمپادور کمتر است.

آموزش فید مو مردانه در چند مرحله

آموزش فید مو مردانه در چند مرحلهدر آموزش فید مو مردانه باید به این نکته توجه داشت که رعایت ترتیب مراحل و اصول هر یک، در نتیجه ی نهایی کار بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در انجام فید لازم است که از ابزار مناسب استفاده شود و نمره ی ماشین اصلاح و شانه های الحاقی آن، متناسب با هر مرحله تغییر کند. با بالا رفتن شماره شانه الحاقی، فاصله ی تیغ دستگاه با موها بیشتر شده و موهای کمتری را اصلاح می‌کند. بنابراین احتمال خطا کمتر است. فشار دست نیز در مقدار فید بسیار حیاتی است. در این قسمت پایه ای ترین اصول فید را توضیح خواهیم داد.

قبل از انجام فید، باید موها تمیز و کمی نم دار باشند تا شانه کشی و مشخص کردن جهت مو ها آسان تر باشد. سپس با در نظر گرفتن مدل فید، یک نظم کلی در اندازه ی موها ایجاد می‌کنیم. این کار می‌تواند با قیچی یا ماشین اصلاح شماره 6 یا 10 صورت بگیرد. این شماره ها برای قسمت هایی که می‌خواهیم تیره تر و بلند تر باشند، مناسب هستند.

مرحله اول:

سپس قالب کلی فید را با شماره 4.5 مشخص می‌کنیم. باید توجه داشت که اندازه ی این قالب، بسته به نوع فید، متغییر است. مثلا برای فید با حد پایین، قالب کلی فید کوچکتر و برای فید با حد بالا، قالب مورد نظر بزرگتر است.

این قالب قراراست بیشترین محدوده ی مانور ما در فید را در بربگیرد. با حرکت های تقریبا سریع ماشین اصلاح و درگیر کردن کتف و آرنج، محدوده ی خود را مشخص می‌کنیم. در این مرحله بهتر است از شانه الحاقی شماره 3 استفاده کنیم.

مرحله دوم:

در مرحله ی بعد از آموزش فید مو مردانه پایین ترین قسمت فید را مشخص کرده و با توجه به مدل مدنظر، آن ناحیه را به طور کامل سفید می‌کنیم. در این مرحله می‌توان از کلیپر یا شیور استفاده کرد که برای سفید کردن سر، کارآمد هستند. استفاده از نمره 0 ماشین هم در این مرحله ممکن است.

مرحله سوم:

حالا بین دو قسمت موها، یعنی موهایی که با شماره 4.5 اصلاح شده اند و قسمتی از سر که سفید شده است، یک ناحیه ی طوسی قرار دارد. می‌خواهیم این ناحیه ی طوسی را به دو ناحیه طوسی تیره و طوسی روشن تقسیم کنیم. توجه کنید که هارمونی بین این مناطق، به مدل فید مدنظر بستگی دارد.

موازی با خطی که در بالای سر ایجاد کرده ایم، یک خط در پایین ترین قسمت فید، با شماره 1 ماشین اصلاح  ایجاد می‌کنیم. سپس با ماشین 1.5 و شانه الحاقی 0.5 شروع به محو کردن خط ایجاد شده می‌کنیم.

در ایجاد کردن خط با ماشین اصلاح، بیشتر از تکنیک انگشت ها استفاده می‌کنیم تا دامنه حرکتی کم و تمرکز بیشتر باشد. اما برای فید کردن خط ها از تکنیک کتف و آرنج استفاده می‌کنیم تا دامنه حرکتی بالایی داشته باشیم.

برای فید کردن خطوط، از گوشه ی دستگاه استفاده می‌کنیم و فید کردن را تا پشت سر ادامه می‌دهیم. در این مرحله، ماشین اصلاح با زاویه ی نود درجه روی سر قرار می‌گیرد و با حرکات شکم دار از پایین به بالا حرکت می‌کند.

مرحله آخر:

در مرحله ی آخر از آموزش فید مو مردانه ، پس از اینکه طرف دیگر سر را هم فید کردیم، به موهای بالای سر می‌پردازیم. به این ترتیب که با همان شماره ی 4.5، گوشه های مو را اصلاح می‌کنیم ولی این با به صورت افقی و از جلوی سر به عقب.

سپس موهای ریز را کنار زده و فید را با قیچی کات یا پیتاژ لکه گیری می‌کنیم. به این صورت که اگر در قسمت هایی از سر، تراکم بیشتر موها باعث بر هم خوردن نظم فید شده، با قیچی آن را مرتب می‌کنیم.

آموزش فید مو مردانه – مراحل فید ریش

آموزش فید مو مردانه - مراحل فید ریش

درآموزش فید مو مردانه، آموزش مراحل فید ریش نیز بر اساس مدل مو اهمیت زیادی دارد . یعنی فید مو و ریش باید با یکدیگر متناسب باشند. فید ریش عملی ظریف تر است و مهارت آرایشگر، باعث ایجاد تغییرات شگرفی در فرد می‌شود. برای فید ریش مراحل زیر را دنبال می‌کنیم:

ابتدا کل ریش را با ماشین شماره 4 اصلاح می‌کنیم. سپس پایین خط ریش را با شماره ی صفر به اندازه ی یک بند انگشت اصلاح می‌کنیم. با شماره ی 2.5 ماشین یا شماره 2 با گارد باز، منطقه ی فید را مشخص می‌کنیم. سپس با حرکات انگشت، خطوط ایجاد شده را با شماره های مناسب ماشین و باز و بسته کردن گارد، محو کرده و از بین می‌بریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *